ul. Witelona 10
59-220 Legnica

Tel. 76 723 80 70

KOM. 503 958 215

 

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zajęcia z rehabilitacji ruchowej odbywają się codziennie od godziny 8.00 do 13.30 i są prowadzone w formie zarówno indywidualnej, jak i grupowej. Główne formy rehabilitacji ruchowej to gimnastyka poranna, ćwiczenia manualne, ćwiczenia indywidualne, ćwiczenia kompensacyjne, ćwiczenia ogólnorozwojowe, gry i zabawy ruchowe.

Główne cele tej formy terapii to zdobycie przez uczestników umiejętności samodzielnego wykonywania prostych prac, wyrobienie nawyku odpowiedniego posługiwania się urządzeniami, narzędziami i sprzętem (piły, nożyce, żelazko, pędzle, toster - z zachowaniem szczególnej ostrożności w obecności terapeuty), przyjmowania odpowiedniej postawy i pozycji ciała przy obsłudze narzędzi i urządzeń, nauczenie utrzymywania stanowiska pracy w porządku i ładzie (utrzymywanie sprzętu w czystości, odkładanie narzędzi na miejsce). Podczas zajęć uczestnicy poznają wartość pracy. Uczą się również samodyscypliny - przestrzegamy obowiązkowego podpisywania listy obecności, uczestnicy pełnią też dyżury w pracowniach. Bardzo ważnym elementem terapii jest wspólna z terapeutą ocena wykonanej pracy.

Trening ten uczy uczestników określania i hierarchizowania swoich potrzeb oraz rozsądnego ich zaspokajania. Uczestnicy za swoją pracę otrzymują kieszonkowe; o jego wysokości i sposobie wykorzystania stanowią regulaminy. Uczestnicy podejmują decyzje o wydatkowaniu kieszonkowego (samodzielnie lub wspólnie z terapeutą), poznają nominały i ich wartości, planują zakupy i samodzielnie ich dokonują. Uczą się w ten sposób wartości pieniądza i poznają sklepy, w których można kupić poszukiwane przez nich rzeczy.

Całość działań WTZ ma na celu możliwie najpełniejszy udział uczestników w życiu społecznym. Warsztat pomaga uczestnikom w radzeniu sobie z emocjami i kontrolowaniu swojego postępowania, uczy szanowania siebie i innych (maniery towarzyskie, osobista prezentacja, współżycie w grupie). Uczestnicy mają wspólne posiłki, jeżdżą na wycieczki, poznają instytucje publiczne (m.in. odwiedzili Pocztę Polską, PZU Życie, dworzec kolejowy, bibliotekę, markety, bary, księgarnie, szkoły, ośrodki kultury), korzystają z komunikacji miejskiej, sklepów samoobsługowych.

Ważnym elementem zajęć są rozmowy o stosunkach międzyludzkich: wyjaśnianie znaczenia słów „przyjaźń”, „miłość”, „prawda”, „odpowiedzialność”, nabywanie zdolności do kontrolowania swojego postępowania, życia w grupie, radzenia sobie z emocjami. Służą temu częste kontakty z osobami pełnosprawnymi (Stowarzyszenie utrzymuje stałe kontakty z organizacjami społecznymi, placówkami oświatowymi, kulturalnymi itp.).

W ramach integracji i rehabilitacji społecznej organizowanych jest wiele imprez okolicznościowych, m.in. uczestnictwo w Orkiestrze Świątecznej Pomocy; zabawa karnawałowa dla uczestników, rodziców i kadry; spotkanie wigilijne; spotkanie wielkanocne, w którym uczestniczą przedstawiciele władz miasta, zaproszeni goście, uczniowie Szkoły Muzycznej, ksiądz proboszcz parafii Św. Trójcy.

Na terenie Warsztatu organizujemy imieniny uczestników, andrzejki, walentynki, tłusty czwartek, ostatki, Dzień Kobiet. Uczestnicy Warsztatu biorą udział w spotkaniach organizowanych przez inne placówki, m.in. MCK „Harcerz”, Dom Pomocy Społecznej przy ul. Kubusia Puchatka, Liceum Muzyczne.

Kliknij, aby powiększyć...Integracji społecznej uczestników służą też aukcje ich prac.

Początek strony