ul. Witelona 10
59-220 Legnica

Tel. 76 723 80 70

KOM. 503 958 215

 

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przygotowuje do pracy w zawodzie pomocy kucharza, pomocy domowej i pracownika porządkowego. W pracowni prowadzone są zajęcia z kulinoterapii, podczas których wykonywane są proste posiłki, gorące napoje, dostosowane do umiejętności uczestników, którzy uczą się również obsługi zmywarki, pralki, kuchenki mikrofalowej i innych sprzętów AGD znajdujących się w pracowni. Ponadto zdobywają umiejętności estetycznego nakrywania do stołu i podawania posiłków. W ramach zajęć realizujemy trening ekonomiczny, który ma na celu kształtowanie wartości pieniądza, planowania wydatków według swoich potrzeb, orientacji w cenach towarów oraz dokonywania najpotrzebniejszych zakupów i wyboru sklepów pod względem cen. Uczestnicy pomagają w przygotowaniu różnych przyjęć odbywających się na terenie warsztatu.

Jest najmłodszą pracownią, która w zależności od możliwości fizycznych i intelektualnych, uczy obsługi programów wchodzących w pakiet Microsoft Office – m.in. Microsoft Word, Paint, Publisher które umożliwiają tworzenie zaproszeń, kartek okolicznościowych, wizytówek, folderów, życzeń świątecznych itp. Praca polega m.in. na przepisywaniu tekstów (które później znajdą się w gazetce). Ponadto uczestnicy mają możliwość nauki obsługi różnych urządzeń technicznych – ksero, niszczarka, bindownica, laminator oraz aparat cyfrowy. W wolnych chwilach można zagrać w różne gry edukacyjne czy posłuchać muzyki. Wykonywanie nawet prostych prac komputerowych kształtuje koordynację wzrokowo-ruchową, sprawność manualną, rozwija logiczne myślenie. Satysfakcja z efektu pracy mobilizuje, staje się motorem do dalszej systematycznej pracy - podnosząc tym samym wiarę we własne siły.

W pracowni ręcznie wykonujemy magiczne przedmioty, takie jak: poduszki, maskotki, bieżniki, serwetki, torebki, itp. To jest doskonała forma terapii dla naszych uczestników, w trakcie której mają możliwość rozwijania swoich umiejętności w zakresie prac manualnych: wyszywanie, haftowanie, zszywanie materiałów, przyszywanie oraz wypruwanie elementów ozdobnych itd. W trakcie terapii uczestnicy mają także okazję ćwiczenia i rozwijania umiejętności potrzebnych w życiu codziennym.

W tej pracowni uczestnicy mają bardzo dużo możliwości do pracy twórczej poprzez różne techniki plastyczne ( malowanie, wycinanie, rysowanie) rozwijają swoją wyobraźnię, cierpliwość, dokładność. Uczą się estetyki ,odpowiedniego dobierania barw oraz prawidłowego wykorzystania narzędzi ( nożyczki, klej, pędzle itd.). Prace uczestników biorą udział w różnych konkursach plastycznych nie tylko regionalnych ale też ogólnokrajowych i często są nagradzane.

Jak nazwa wskazuje, głównym celem pracowni jest nauka oraz kształcenie umiejętności życia codziennego. Dużą uwagę przywiązuje się do kształtowania samodzielności, zaradności i aktywności w życiu społecznym poprzez treningi w zakresie korzystania ze środków komunikacji miejskiej, urzędów i instytucji użytku publicznego. Dodatkowo odpowiedzialni jesteśmy za pielęgnację roślin doniczkowych w warsztacie a także działkę warsztatową dzięki czemu poznajemy i utrwalamy wiadomości związane z hodowlą i pielęgnacją roślin. Pracownia zajmuje się też reedukacją - ćwiczenia pisania, czytania i liczenia. W okresie świątecznym wykonujemy kartki, stroiki świąteczne, choinki i inne ozdoby.

Początek strony